تاریخچه آیفون:

در این مقاله قصد داریم که درباره داستان اپل(apple) از روزهای پیدایش آن تا هم اکنون سخن گفته و ماجراهای شگفتش را بازگو کنیم.استیوجابز((Steve Jobsبه همراه استیو وازنیک (Stephen Gary Wozniak)و رونالد وین(Ronald Gerald Wayne) شرکت اپل (apple)را بینانگذاری کردند و پایه و اساس آن در سال 1976 شکل گرفت. مهمترین اتفاقاتی که در شرکت اپل (apple)افتاده و تاریخ پرفراز و نشیب آن مربوط به استیو جابز است.
مؤسسان کمپانی اپل آیفون

(استیون پال جابز زاده ي 24 فوریه 1955 در سان فرانسیسکو, کارآفرین ,مخترع ,بنیان گذار ارشد اجرایی شرکت رایانه ای اپل(apple) و یکی از چهره های پیشرو در صنعت رایانه بود. اولین رایانه ای شخصی که اپل به بازار معرفی کرد,اپل(I)  نام داشت.یکسال پس از آن اپل (II)  نیز راهی بازار شد. در سال 1985 طی یک اختلاف مدیریتی ,جابز اپل (apple)را ترک و در همان سال شرکت نکست را تاسیس نمود.در سال 1996 شرکت اپل (apple), شرکت نکست را از استیو جباز خریداری خریداری نمود و به واسطه این معامله استیو مجدداً به اپل (apple)بازگشت.طی تلاش ها و فراز و نشیب های بسیاری که در اپل(apple)رخ داد در اکتبر 2003 سرطان لوزالمعده جابز تشخیص داده شد و او در اوت 2011 از سمت مدیر عاملی اپل (apple)استفاء داد .جابز در نهایت بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده ,در تاریخ چهارشنبه  اکتبر 2011 در سن 56 سالگی در گذشت.)

 در اوایل سال ۲۰۰۷ میلادی استیو جابز اولین آیفون (iphone)را معرفی کرد. آیفون (iphone)مفهوم تازه‌ای به گوشی‌ها بخشید و انقلابی در صنعت گوشی‌های هوشمند ایجاد کرد که تاثیر آن هنوز هم در محصولات این عرصه مشهود است.

دلیل نامگذاری اپل(apple) چیست؟

ریشه نامگذاری شرکت اپل(apple) به گونه ای بود که بعدها باعث به وجود آمدن مسائلی شد،استیو وزنیاک در سال 1984 با مجله ای به نام بایت مصاحبه کرد و در آن اضحار داشت که اپل (apple)برای مدت های مدیدی بود که فکر جابز را به خود مشغول کرده بود و وقتی که جابز به طبیعت می رفت بسیار بیشتر به حل مساله های پیش آمده در مورد طراحی و ساخت پروژه هایش فکر می کرد،ایده اپل (apple)نیز بسیار اتفاقی به ذهن او خطور کرد به همین دلیل تصمیم گرفتیم نام سیب را برای شرکت انتخاب کنیم(داستان سقوط سیب بر روی سر نیوتن و کشف قانون جاذبه).هردو باهم در مورد نام اپل (apple)برای شرکتمان به توافق رسیدیم.

براساس زندگینامه استیو جابز و خاطراتی که از مزرعه سیب به خاطر داشت،نام اپل (apple)توسط او مطرح شد. از نظر استیو جابز نام اپل(apple) الهام بخش ترین نامی بود که می شد برای شرکت در نظر گرفت.همچنین اپل(apple) با حرف A آغاز می شود و چون اولین حرف زبان انگلیسی است، آشناترین حرف برای هرگوشی می باشد.

لوگوی اپل(apple) :

لوگوی کمپانی اپل

با نگاه کردن به لوگوی اپل (apple)،میتوان نقش نیوتن و سیبی که برروی سر وی افتاد و باعث به وجود آمدن قانون جاذبه شد را در طراحی لوگوی اپل(apple) دید. پس از مدتی که از تاسیس شرکت گذشت، لوگوی شرکت اپل(apple) ساده تر طراحی شد.

ایده ی دیگری درمورد طراحی لوگوی اپل(apple) مطرح است، ماجرای تورینگ(دانشمند کامپیوتر و پدر هوش مصنوعی)می باشدف او یک هکر ماهر بود که کدها را بازگشایی می کرد.وی به دلیل گاز زدن از سیبی که مسموم بود خودکشی کرد و به تعبیری این سیب همان سیبی است که در کنار جسد آلن تورینگ پیدا شد.

به گفته ی برخی از نظریه پردازان داستان آدم و حوا و رانده شده آنها از بهشت به دلیل خوردن سیب های ممنوعه نیز بی ارتباط با طراحی لوگوی اپل(apple) نمی باشد.ولی براساس اظهارات راب جان اف (کسی که لوگوی اپل(apple) را طراحی کرده است) موضوع تورینگ با ایده یلوگو ارتباط بیشتری دارد.

 

انواع اپل آیفون از ابتدا تا امروز:

اولین اپل آیفون(apple iphone) :

ویژگی منحصر به فرد اولین اپل آیفون (apple iphone)که در سال 2007 وارد بازار شد بدنه ی پشتی فلزی و نمایشگر 3.5 اینچی آن بود.صفحه لمسی خازنی آن پایه ی گوشی های هوشمند مدرن را پایه گذاری کرد. وقتی که اولین گوشی آیفون(iphone) پا به عرصه‌ی تکنولوژی گذاشت انقلابی برپا کرد. طی سال‌های اخیررگوشی‌های اپل(apple) دچار تغییر و تحولات فراوانی شدند و توانستند انتظارهای کاربران و منتقدان را برآورده کنند.گوشی اپل آیفون(apple iphone) در سراسر جهان از جمله کشور ما طرفداران بسیاری دارد.

اولین اپل آیفون

آیفون3G :

دومین مدل اپل (apple)فاصله ی زیادی از مدل اصلی گرفت.قیمت apple iphone 3G به خاطر بدنه ی پشتی پلاستیک آن کاهش یافت .سیستم موقعیت یابی و قابلیت اتصال به اینترنت و GPS از جمله ویژگی های مهم apple iphone 3G بود که به این مدل از آیفون (iphone) اضافه شدند.همچنین اپل(apple) به توسعه دهندگان اعلام کرد که برای ایفون (iphone)می توانند برنامه طراحی کنند.که به این ترتیب برنامه های آیفون(iphone) افزایش پیدا می کرد.علاوه بر این ،یک مدل سفید رنگ هم ارایه شد.بدنه ی پشتی گرد آن ظاهری متفاوت و شیک به آن بخشید،و کلید هوم هم درجای خودش باقی ماند.

apple iphone 3G

آیفون 3Gs :

سومین اپل آیفون(apple iphone) از لحاظ ظاهری کاملا شبیه به مدل 3G بود. با همان بدنه ی پلاستیکی ،اما اپل(apple) با انتخاب رنگ نقره ای برای متن آن کار کرد که کاملا متمایز شود و به وضوح قابل خواندن باشد. در این مدل اپل(apple) تمرکزش را بر افزایش سرعت متمرکز کرده بود. همچنین اپل (apple)ویژگی کنترل صوتی را در کنار ویژگی مورد نیاز کات ،کپی و پیست در ios3 معرفی کرد.

apple iphone 3Gs

آیفون 4:

اولین طراحی متفاوت و مهم در آیفون 4 دیده شدکه قالب آن ترکیبی از استیل خالص و شیشه بود. قسمت پشت و همپنین قسمت جلو آیفون 4 با شیشه پوشیده شده بود. ظاهر تخت و مستطیلی آن تمایزش از Gs3 کاملا نشان می داد.همچنین اپل(apple) در این مدل خود ،دوربین جلویی،برنامه ی تصویری Face Time نمایشگر 3.5 اینچی رتینا،و یک دوربین 5مگا پیکسلی با فلش LED معرفی کرد.

apple iphone 4

آیفون s4 :

اپل آیفون( apple iphone s4) از لحاظ ظاهری مشابه آیفون 4طراحی شد .اما این دستگاه از لحاظ سخت افزاری ارتقاء یافته و به یک پردازنده ی سریع تر مجهز شده بود.کیفیت دوربین هم به 8مگا پیکسل افزایش یافتو قابلیت فیلم برداری با وضوح 1080p نیز به آن اضافه شد.همچنین منشی مجازی    ”siri” در اپل آیفون s4  معرفی شد.

apple iphone s4

آیفون5 :

در اپل آیفون 5 دومین طراحی مهم و متفاوت به چشم می خورد.این مدل از اپل آیفون(apple iphone) با بدنه ی تمام آلومینیومی و نمایشگر 4 اینچی ،نازکترین و باریکترین آیفونی محسوب می شد که تا کنون به بازار عرضه شده بود. اپل آیفون 5 بسیار سبک وزن و همچنین با دوربین ارتقاء یافته ی 8مگا پیکسلی با روکشی از جنس کریستال یاقوت کبود برای لنز به همراه بود.اپل (apple)در کنار طراحی متفاوت آیفون،هدفون هایش با نام EarPod را هم از نو طراحی کرد.

apple iphone 5

آیفون 5C :

وجه تمایز اپل آیفون c5 بدنه ی پلاستیکی آن نسبت به آیفون 5 بود که قیمت آن را اندکی ارزان تر کرد.ولی قطعات و سخت افزار های داخلی آن کاملا شبیه به اپل آیفون 5 (apple iphone )بود.تا قبل از C5،اپل فقط از رنگ های سفید و مشکی در زراحی آیفون هایش استفاده می کرد.اما در این مدل از تنوع رنگ بیشتری استفاده کرد.

apple iphone 5c

آیفون 5S :

اپل آیفون s5 در نگاه اول کاملا شبیه آیفون 5 است.در این مدل بجرز رنگ سفید و مشکی رنگ طلایی هم در بین آنها دیده می شد.در اپل آیفون S5 کلید خانه به حسگر شناسه لمسی اثرانگشت مجهز شد. و به این ترتیب کابران می توانستندبه راحتی با لمس کردن کلید خانه با انگشت خود؛قفل گوشی را باز کنند.

apple iphone 5s

آیفون 6 و 6 پلاس:

در اپل آیفون 6نمایشگر 4.7 اینچی و آیفون 6پلاس نمایشگر 505 اینچی اندازه گوشی ویژگی شاخص این دو بود.هر دوی این مدل ها به نمایشگر رتینا HD و چیپ های NFC برای پرداخت Apple Pay مجهز هستند. همچنین دوربین 8مگا پیکسلی آیفون 6پلاس از لرزش گیرتصویر هم بهره برد.

apple iphone 6
apple iphone 6plus

آیفون S6 , S6پلاس:

در این دو مدل از اپل(apple) آیفون ها هم یک سری ویژگی های جدید در اختیار کاربران قرار گرفت. در این مدل گوشی ها صفحه ی نمایشی حساس به فشار به آنها اضافه شد.قابلیتی که لمس سه بعدی DTouch نام داشت. ارتقاء کیفیت دوربین ویژگی بعدی آنها بود. همچنین اپل (apple)بعد از سالها استفاده از سنسور 8 مگا پیکسلی آن را کنار گذاشت و به سنسور 12 مگا پیکسلی روی آورد.همچنین اپل (apple)رنگ رزگلد آیفون را با این مدل گوشی ها معرفی کرد.

آیفون SE  :

اپل(apple) پس از ساخت گوشی هایی با صفحه نمایش بزرگ تصمیم گرفت دوباره یک مدل کوچکتر از اپل آیفون(apple iphone) را راهی بازار کند.آیفون SE تلاش اپل(apple) برای محصولی شبیه به آیفون 5 و آیفون s5 بود با این تفاوت که از سخت افزاری قوی تر و قیمتی ارزانتر برخوردار بود.

apple iphoe se

آیفون 7و آیفون 7پلاس:

در مدل آیفون 7و آیفون 7پلاس گرچه از لحاظ ظاهری با مدل های قبلی تغییری در آنها دیده نمی شد.اما اپل (apple)آنقدر ویژگی های جدید روی گوشی هایش قرار داد که موضوع ظاهر آنها کمتر مورد توجه قرار گرفت.از جدیدترین ویژگی های این مدل گوشی حذف دکمه ی فیزیکی هوم بود .همچنین این دو گوشی جک 3.5 میلی متری خروجی صدا را ندارند.این کار مورد انتقاد قرار گرفت چرا که بدون تبدیل مخصوص نمی شد که از اکثر هدفون های موجود در بازار استفاده نمود.مورد بعدی اینکه هنگام شارژگوشی نمی شد با هدفون سیمی به موسیقی گوش داد. قابلیت دیگر آیفون 7و آیفون 7پلاس ضد آب بودن آنها بود، ویژگی برتر دیگر روی 11آیفون 7پلاس قرار داشت .دوربین دوتایی براب اولین بار روی گوشی های اپل (apple)دیده شد.دوربینی که عکس های بوکه بسیار باکیفیتی را به ثبت می رساند.

apple iphone 7 plus
apple iphone 7

آیفون 8:

در سپتامبر 2017 در سالنی که به نام استیو جابز شناخته شده است،اپل(apple) از سه مدل گوشی سری ایکس به نام های آیفون8، آیفون 8پلاس و آیفون 10 رونمایی کرد.

آیفون 8دارای صفحه نمایش 4.7 اینچی و روزلوشن استاندارد 16:9 بهرمند بود.تنها تفاوت آیفون 8بانسل های قبل خود در این بود که قاب پشتی گوشی جدید اپل(apple) از یک محافظ شیشه ای در پشت بهره مند بودو ظاهرش با گوشی های قبل خود فرق می کرد.اپل (apple)در این مدل گوشی از تراشه A11 استفاده کرده که دارای 6هسته ی پردازشی است.این پردازنده به صورتی طراحی شده است که کمترین مصرف انرژی را دارد.تراشه یA11 چهار هسته کم مصرف با نام Mistral و دو هسته پرقدرت با نام Monsoon را شامل می گردد.آیفون 8 از شارژ بی سیم نیز بهره برده است.

apple iphone 8

آیفون 8 پلاس

آیفون 8پلاس دارای نمایشگر 505اینچی بوده و در دوربین آن نسبت به گذشته بهبود های قابل چشم گیری مشاهده می شود.در آیفون 8 پلاس دئ حسگر 12مگاپیکسلی در پشت دستگاه موجود است که در این ناحیه بیرون زدگی را نیز همپون قبل مشاهده می کنیم.یکی از حسگرها امکان زوم 2برابر اپتیکال را فراهم می کند.دوربین سلفی آن نیز حسگری برابر با 7مگا پیکسل دارد.آیفون 8پلاس نیز به تراشه A11 Bionicمجهز است.این چیپست در عین حال که قدرت پردازشی بالا دارد بسیار کم مصرف است. و مانند آیفون 8 ازشارژبی سیم پشتیبانی می کند.

apple iphone 8 plus

آیفون ایکس:

اپل (apple)آیفون ایکس یک محصول کاملا نوآوری شده و جدید است که به بازار عرضه شده است. و دارای قابلیت های بسیاری نسبت بع گوشی های نسل قبل خود می باشد.بدنه دستگاه از یک قاب فولادی و شیشه تقویت شده ساخته شده است و قسمت پشتی که دوربین در آن تعبیه شده کمی برآمده است.استفاده از شیشه در پشت گوشی امکان شارژ بدون سیم را در آیفون 10ایجاد کرده است.در آیفون ایکس سیستم جدیدی به نام فیس آی دی (Face ID) به کار رفته که صورت کابران را تشخیص میدهد. یکی دیگر از قابلیت های بسیار جالب اپل آیفون ایکس انیموجی (Animoji) نام دارد.به طوری که با استفاده از سنسور های متعدد حالات صورت و صحبت های کاربر را تشخیص داده و شکلک کارتونی مناسب را نمایش می دهد.در آیفون ایکس علاوه بر دوربین بسیار با کیفیت اضافه شدن لرزش گیر اپتیکال تصویر است که پیش از این در آیفون وجود نداشت. به این ترتیب آیفون 10گرانترین گوشی عرضه شده در تاریخ اپل (apple)است.

apple iphone x

آیفون 11:

آیفون 11 آخرین مدل در دسترس آیفون است. آیفون 11 با دوربینی بسیار توانمند ؛پردازنده بی رقیب ،و شارژ دهی بسیار خوب،نیاز علاقه مندان به آیفون را تامین می کند. در خوب بودن آیفون 11تردیدی نیست اما هر فرد با توجه به خواسته هایش از گوشی همراه و نسبت به شغل و درآمدش باید گوشی خود را انتخاب کند.

apple iphone 11

بدون دسته بندیدنیای موبایل

apple iphone 11apple iphone 3Gapple iphone 3Gsapple iphone 4apple iphone 5apple iphone 6apple iphone 6plusapple iphone 7apple iphone 7plusapple iphone 8apple iphone plusapple iphone s4apple iphone s6apple iphone s6 plusapple iphone SEapple iphone xapple iphone5capple iphone5sآیفوناپلاپل آیفونتاریخچه ایل آیفوندنیای اپلویژگی های اپل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp